Homepage » Προβολή νέων

07.09.2017

Έκθεσης φωτογραφίας LOOKING THE “OLD” PHOTO ALBUMS/Photo exhibition LOOKING THE “OLD” PHOTO ALBUMS

For English, please scroll down

Στο πλαίσιο του έργου Risk Change, στο οποίο συμμετέχει το Τμήμα Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, με την ευκαιρία της διοργάνωσης του συνεδρίου Ευρωπαίων ιστορικών της τεχνολογίας με θέμα ‘Borders and Technology’ (8th Tensions of Europe Conference), θα πραγματοποιηθεί παρουσίαση της έκθεσης φωτογραφίας με τίτλο LOOKING THE “OLD” PHOTO ALBUMS του φωτογράφου και καλλιτέχνη Νίκου Βαρδακαστάνη.

Η έκθεση θα λάβει χώρα στις εγκαταστάσεις του ΙΦΕ, Πανεπιστημιούπολη, Ζωγράφου, για το διάστημα από Πέμπτη 7 Σεπτεμβρίου 2017 έως την Κυριακή 10 Σεπτεμβρίου 2017. Ώρες επίσκεψης: 10:00-18:00.

Αποσπάσματα από κείμενο για την έκθεση από τον ίδιο τον φωτογράφο:

Για τους ανθρώπους που αποτυπώνει ο φακός μου, οικογένειες με παιδιά αλλά και ζευγάρια ή ενήλικες που η προσφυγική κρίση ξεσπίτωσε και ανάγκασε να ταξιδέψουν κάτω από δύσκολες συνθήκες αναζητώντας μια διέξοδο από την κόλαση του πολέμου, οι φωτογραφίες αυτές έχουν ένα άλλο νόημα. Για τους ανθρώπους αυτούς οι φωτογραφίες στοιχειοθετούν ακριβώς αυτό «το δίκτυο αναμνήσεων και νοημάτων» που σημείωσα αρχικά: μια φωτογραφία στον τοίχο του προσωπικού δωματίου-καταφυγίου, ένα ηλεκτρονικό αρχείο που στάλθηκε σε κάποιον συγγενή που έμεινε πίσω ή περιμένει στην Ευρώπη να τους υποδεχθεί.

Νίκος Βαρδακαστάνης

To έργο RISK CHANGE (2016–2020) έχει διάρκεια 4 χρόνια και συγχρηματοδοτείται από το πρόγραμμα Creative Europe Program της Ε.Ε.

In the framework of Risk Change Project, partner of which is the Department of History and Philosophy of Science of NKUA, parts of the exhibition entitled “LOOKING THE “OLD” PHOTO ALBUMS” οf  Nikos Vardakastanis, photographer and artist, will be presented at the premises of the Department.

Dates: 7 – 10 September 2017, 10:00-18:00

Extracts from a text on the exhibition by the photographer, Nikos Vardakastanis:

The people portrayed through my lenses, families with children but also couples or adults who the refugee crisis left homeless and forced to travel under difficult circumstances, are searching for an escape from the war hell. To them, these pictures have a special meaning because they constitute a “network of memories and meanings”: a picture at the wall of their personal room-shelter, an electronic archive that was sent to a relative that stayed back or waits to welcome them in Europe.

RISK CHANGE Project (2016–2020) is a four-year project co-funded by the Creative Europe Program of the European Union.