Homepage » Προβολή νέων

Έκθεσης φωτογραφίας «Δρόμοι Επιβίωσης»/Photo exhibition “Roads of Survival”

For English, please scroll down

Στο πλαίσιο του έργου Risk Change, στο οποίο συμμετέχει το Τμήμα Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης του Eθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, με την ευκαιρία της διοργάνωσης του συνεδρίου Ευρωπαίων ιστορικών της τεχνολογίας με θέμα ‘Borders and Technology’ (8th Tensions of Europe Conference), θα πραγματοποιηθεί παρουσίαση μέρους της έκθεσης φωτογραφίας του Ιδρύματος της Βουλής των Ελλήνων και της Ένωσης  Φωτορεπόρτερ Ελλάδας με τίτλο «Δρόμοι Επιβίωσης».

Η έκθεση θα λάβει χώρα στις εγκαταστάσεις του ΙΦΕ, Πανεπιστημιούπολη, Ζωγράφου, για το διάστημα από Πέμπτη 7 Σεπτεμβρίου 2017 έως την Κυριακή 10 Σεπτεμβρίου 2017. Ώρες επίσκεψης: 10:00-18:00.

Η έκθεση «Δρόμοι Επιβίωσης» παρουσιάζει φωτογραφικές καταγραφές έμπειρων και καταξιωμένων φωτορεπόρτερ, οι οποίοι συμμετείχαν με τον τρόπο τους, την ευαισθησία τους και τη ματιά τους στο αναγκαστικό ταξίδι –στον δρόμο της επιβίωσης– των προσφύγων:

Χάρης Ακριβιάδης, Βασίλης Ασβεστόπουλος, Βασίλης Βερβερίδης, Χριστίνα Ζαχοπούλου, Αλέξανδρος Ζωντανός, Μιχάλης Καραγιάννης, Δημήτρης Καρβουντζής, Γιάννης Κολεσίδης, Ελένη Κουρή, Μάρω Κουρή, Ηλίας Κουτουλογένης, Μανόλης Λαγουτάρης, Γιάννης Λιάκος, Μάριος Λώλος, Στέλιος Ματσάγκος, ΑνδριανόςΜελτζάνης, Στέλιος Μισίνας, Παναγιώτης Μοσχανδρέου, Τατιάνα Μπόλαρη, Λεωνίδας Μπακόλας, Γιάννης Μπεχράκης, Ορέστης Παναγιώτου, Γεωργία Παναγοπούλου, Χρύσα Πανουσιάδου, Συμέλα Παντζαρτζή, Γιάννης Παπανίκος, Λευτέρης Πιταράκης, Αντώνης Πασβάντης, Μιχάλης Πατσούρας, Θανάσης Σταυράκης, Γρηγόρης Σιαμίδης, Στέλιος Στεφάνου, Δημήτρης Τοσίδης, Κωνσταντίνος Τσακαλίδης, Κώστας Τσιρώνης, Mehmet Ayhan, Andrea Bonetti, Hodo Oldi, Ghulamullah Habibi, Barda Mohammed, Youssef Badawi, Barda Mohammed, Atef Safadi.

To έργο RISK CHANGE (2016–2020) έχει διάρκεια 4 χρόνια και συγχρηματοδοτείται από το πρόγραμμα Creative Europe Program της Ε.Ε.

In the framework of Risk Change Project, partner of which is the Department of History and Philosophy of Science of NKUA, parts of the exhibition entitled “Roads of Survival” will be presented at the premises of the Department. The exhibition was performed by the Hellenic Parliament, in collaboration with the Photo Press Union of Greece.

Dates: 7 – 10 September 2017, 10:00-18:00

The exhibition “Roads of Survival” of the the Hellenic Parliament , in collaboration with the Photo Press Union of Greece presents photographic recordings of the refugees forced journey - on the road of survival by experienced and acknowledged photojournalists who participated in their own way, their sensitivity and their insight in this journey:

Haris Akriviadis, Vasilis Asvestopoulos, Vasilis Ververidis, Christina Zachopoulou, Alexandros Zontanos, Michalis Karayiannis, Dimitrios Karvountzis, Yannis Kolesidis, Eleni Kouri, Maro Kouri, Ilias Koutouloyenis, Manolis Lagoutaris, John Liakos, Marios Lolos, Stelios Matsagos, Andrianos Meltzanis, Stelios Misinas, Panagiotis Moschandreou, Tatiana Mpolari, Leonidas Bakolas, Yannis Behrakis, Orestis Panagiotou, Georgia Panagopoulou, Chryssa Panousiadou, Symela Pantzartzi, Giannis Papanikos, Lefteris Pitarakis, Antonis Pasvantis, Michalis Patsouras, Thanasis Stavrakis, Grigoris Siamidis, Stelios Stefanou, Dimitris Tosidis, Konstantinos Tsakalidis, Kostas Tsironis, Mehmet Ayhan, Andrea Bonetti, Hodo Oldi, GhulamullahHabibi, Barda Mohammed, Youssef Badawi, Barda Mohammed, Atef Safadi.

RISK CHANGE Project (2016–2020) is a four-year project co-funded by the Creative Europe Program of the European Union.